Niemcy Zabytki

Oktoberfest

Posted by niemcyzabytki on June 3, 2008

Monachijskie święto Oktoberfest początek bierze z uroczystości zaślubin bawarskiego następcy tronu, księcia Ludwika (późniejszego króla Ludwika I) z Teresą, księżniczką Saxe-Hildburghausen. Ślub odbył się 17 X 1810 r. Na błoniach, zwanych dzisiaj od imienia księżniczki Theresienwiese, urządzono ogromny festyn. Zyskał on taką popularność, że od tamtej pory organizowano go corocznie. Ponadto monachijski festyn zaczęto naśladować w nieco mniej okazałej formie w całych Niemczech.

Dzisiejszy Oktoberfest to po prostu wielkie święto piwoszy. Spożycie piwa w tym czasie przekracza 50 tys. hektolitrów, przynosząc producentom ogromne zyski. Każdy z siedmiu monachijskich browarów (na tę okoliczność browar Hacker-Pschorr ponownie dzieli się na dwie firmy, mimo iż to Paulaner produkuje wszystkie gatunki piwa sprzedawane pod wspólną nazwą) posiada własny namiot, gdzie obok piwa sprzedaje się także precle i połówki kurczaka, kiełbaski i wieprzowe golonki. Goście siedzą po dziesięciu na jednej ławie, a po wypiciu paru litrów piwa połowa zgromadzonych nieodmiennie śpiewa i tańczy na stołach. Na towarzyszącym świętu jarmarku można spróbować również swoich sił na rodeo.

Wbrew nazwie Oktoberfest (październikowe święto) w rzeczywistości zaczyna się we wrześniu, trwa zawsze 16 dni i kończy się w pierwszą niedzielę października. Tradycyjna ceremonia otwarcia rozpoczyna się w pierwszą sobotę przybyciem punktualnie o 11.00 na teren jarmarku zaprzężonych w konie ogromnych wozów z beczkami piwa. Wjazdowi towarzyszy huczna muzyka orkiestr dętych i uroczyste przemówienia. Wieczorem w Circus-Krone-Bau przy Marsstr. 43 odbywa się koncert muzyki ludowej. Następnego dnia z centrum miasta o 10.00 rusza pochód. W barwnym korowodzie uczestniczą tradycyjne kapale ludowe, orkiestry dęte, muzycy, błaźni, bogato dekorowane wozy karnawałowe i przywdziani w fantazyjne stroje jeźdźcy. Ulicami Monachium orszak podąża powoli na Theresienwiese. Tydzień później, o 11.00, u stóp pomnika Bawarii, odbywa się koncert z udziałem wszystkich zespołów przybyłych na festyn.

Z uwagi na rozmiary jarmarku, tereny, na których jest organizowany, dzieli się na sektory z czterema głównymi alejami. Oktoberfest ma uchodzić za święto rodzinne, stąd liczne stragany czy organizowane przejażdżki konne, które na wszelkie sposoby wabią klientelę. Na święto piwa przybywa co roku około 7 mln ludzi. Ponad 70% z nich pochodzi z Bawarii i najbliższej okolicy; pozostali to goście z całego świata. W ciągu dnia wszyscy bawią się zgodnie i wesoło. Jeśli ktoś ma ochotę zjeść i wypić w komfortowych warunkach albo uniknąć długich kolejek do przejażdżek, najlepiej wybrać się tutaj w godzinach południowych. Pod wieczór bowiem impreza zaczyna wymykać się spod kontroli: wiele namiotów jest przepełnionych, a w porze zamknięcia (ok. 23.00) obsługa musi pozbyć się kilkuset podpitych gości.

Wszelkich informacji dotyczących ceremonii otwarcia święta i pochodu dostarcza „Monatsmagazin”, udzielają ich też biura turystyczne. Przedsprzedaż biletów na koncert muzyki ludowej prowadzą organizatorzy imprezy – Münchner Festring, Pestalozzistr. 3a (089/260 8134). Wstęp na teren jarmarku jest bezpłatny, jednak z pewnością na miejscu wyda się mnóstwo pieniędzy. Koszty noclegów w Monachium podczas festynu rosną kilkakrotnie; w ciągu trzech weekendów trudno znaleźć jakąkolwiek kwaterę, o ile wcześniej nie dokonało się rezerwacji, a w dni powszednie jedynie w hotelach średniej i wysokiej klasy można liczyć na wolne miejsca.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: