Niemcy Zabytki

Monachium

Posted by niemcyzabytki on April 16, 2008

Dopóki Berlin po długim okresie podziału nie odzyska dawnej świetności, Monachium przypada rola prawdziwej stolicy Niemiec. Mimo że miasto nigdy nie przekroczyło terytorium większego niż powierzchnia dzisiejszego landu, majestatyczne pałace, pochodzące z czasów rozkwitu niepodległego królestwa Bawarii, nadają mu wygląd potężnej metropolii.

Godne podziwu tempo rozwoju gospodarczego po II wojnie światowej (dzięki takim gigantom współczesnej technologii, jak koncern samochodowy BMW, lotniczy MBB czy elektroniczny Siemens) oraz zasłużony tytuł dyktatora mody na rynku niemieckim sprawiają, że Monachium bywa często nazywane niemieckim Paryżem. Tu młodzi ludzie przyjeżdżają tłumnie na studia, tutaj też chętnie osiedlają się elity finansowe i towarzyskie, a także pisarze, malarze, muzycy i filmowcy. Nic więc dziwnego, że obywatele innych państw stanowią obecnie ponad 20% mieszkańców miasta.

Monachium rozwinęło się późno – jak na niemieckie warunki. Zostało założone w 1158 r. przez Henryka Lwa, który przez krótki okres rządził Bawarią, jako osadą przyklasztorną (Mönchen – mnisi). W 1180 r. włości przeszły w ręce dynastii Wittelsbachów, która panowała nieprzerwanie do 1918 r.

Supernowoczesne monachijskie lotnisko Franz-Josef-Strauss-Flughafen leży ok. 30 km na północ od centrum, z którym jest połączone jedną z dwu tras kolejki S-Bahn #1, S-Bahn #8, a także linią autobusową Lufthansy. Dworzec Główny leży na zachodnim krańcu centrum. Dobry system transportu publicznego tworzy sprawnie działająca sieć autobusów, tramwajów oraz metra (U-Bahn) i kolejki miejskiej (S-Bahn). Jednakże obowiązujący system opłat należy do najbardziej skomplikowanych w Niemczech. Ceny biletów zależą od ilości stref, przez które trzeba przejechać. Mając zamiar pozostać w mieście tydzień lub dłużej, najlepiej kupić zaraz po przyjeździe bilet okresowy, do czego potrzebny będzie paszport i dwa zdjęcia. Najtańszy bilet, obejmujący centrum miasta i prawie cały Schwabing, kosztuje 8,25 € tygodniowo oraz 31,50 € miesięcznie. Dobrym uzupełnieniem jest tzw. Museum-Ticket, który za cenę 15 € daje wolny wstęp do większości muzeów i zabytków miasta na okres dwóch tygodni. Można go nabyć we wszystkich obiektach, których dotyczy.

Centrum Monachium stanowi położony na Starym Mieście Marienplatz. Ciągnąca się wokół strefa ruchu pieszego obejmuje w przybliżeniu powierzchnię 1 km2. To królestwo turystów i klientów mieszczących się tutaj największych domów towarowych w mieście. Tu właśnie znajduje się główny plac targowy Monachium, pałac królewski i najważniejsze kościoły. Z Marienplatz w kierunku północnym biegnie ulica Ludwigstrasse, która przechodzi w Leopoldstrasse. Ta ostatnia prowadzi do centrum Schwabing – rozrywkowej dzielnicy Monachium. Stąd niedaleko już do głównego parku miejskiego, Englischer Garten. Na zachód od osi Marienplatz–Schwabing znajduje się dzielnica muzeów ze słynną Alte Pinakothek (Stara Pinakoteka) i kilkoma innymi ważnymi muzeami. Wschodnią część Monachium przecina z południa na północ rzeka Izara (Isar), natomiast Nymphenburg wraz ze słynnym zamkiem oraz otaczającymi go ogrodami to najbardziej urzekająca z odległych dzielnic.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: